Historie

Nejnovější příspěvky k tématu

USA

Útok, který přepsal historii: Od masakru na Columbine uběhlo 25 let. A přeživší vzpomínají

Bylo 11:19, 20. dubna 1999, když na Columbine High School v Coloradu zazněl první výstřel. Ještě před vstupem do budovy zemřeli první studenti. Celkem si vražedné řádění dvou maturantů vyžádalo třináct životů – dvanácti spolužáků a jednoho profesora – a desítky zraněných. Nakonec útočníci spáchali sebevraždu. Od jednoho z nejhorších masakrů ve vzdělávací instituci v USA uběhlo 25 let.

Vzdor proti okupaci a normalizaci. Na pohřeb upáleného Evžena Plocka přišly tisíce lidí

Ten pohřební průvod byl dlouhý až tři kilometry. Československo se 12. dubna 1969 loučilo s Evženem Plockem. Po Janu Palachovi a Janu Zajícovi to byla další oběť sovětské okupace z 21. srpna 1968. Sebeoběť, neboť Plocek se na jihlavském náměstí upálil na protest proti invazi a také stupňující se normalizaci. I mnozí reformní komunisté, kteří sovětskou agresi dříve odsuzovali, totiž začali přítomnost okupační armády označovat jako bratrskou pomoc. „Vzpomínám, že moje maminka tehdy osudy upálených obětí hodně prožívala,“ říká pro CNN Prima NEWS ústavní soudce a jihlavský rodák Jan Svatoň. V době upálení Evžena Plocka mu bylo 16 let.

Nedožité osmdesátiny Karla Kryla. Jeho bratr říká, že by písničkář chtěl lepší pomoc Ukrajině

Písničkář Karel Kryl se narodil v předposledním roce druhé světové války, 12. dubna 1944. A zřejmě i proto nesnášel násilí, které přinášejí války. „Holky z ulice trochu pomuchlali, a pak jim zaplatili držadlem bajonetu,“ veršuje Kryl ve slavném protestsongu Pieta. K poraženectví ale nevyzýval. Zastával názor, že agresora je třeba porazit. „Můj bratr Karel by určitě podporoval velkou pomoc Ukrajině a také podstatně rychlejší reakci od mocných tohoto světa,“ přemítá Krylův mladší bratr Jan pro CNN Prima NEWS.

DRUHÝ ŽIVOT ŠAMPIONŮ: Nadrchal byl už v roce 1968 chlup od Nagana, teď trpí v domácím vězení

Byl nejlepším brankářem mistrovství světa 1958, doma mu cinkají stříbrné a bronzové medaile z šampionátů i olympiád. Vladimír Nadrchal je hokejová legenda. A také průkopník – jako jeden z prvních zdejších gólmanů používal masku a lapačku. V 86 letech jej však trápí zdraví, zůstává upoután na invalidní vozík. CNN Prima NEWS startuje jeho příběhem nový seriál nazvaný Druhý život šampionů, který vyvrcholí květnovým MS hraným na českém ledě.

První slovenský prezident byl dosazen Hitlerem, první demokraticky zvolený čelil únosu syna

První slovenskou hlavu státu si vybral německý nacistický vůdce Adolf Hitler v roce 1939. Jozef Tiso (ve funkci 1939 až 1945) se ovšem dopouštěl válečných zločinů a v roce 1947 skončil na popravišti. Prvním demokraticky zvoleným slovenským prezidentem se stal Michal Kováč (1993-1998), nicméně v „divokých devadesátkách“ musel čelit mafiánským praktikám, když tajné služby zorganizovaly únos jeho syna. Prvním slovenským prezidentem, který vzešel z přímých svobodných voleb, byl Rudolf Schuster (1999-2004). První ženou v roli slovenské prezidentky se stala Zuzana Čaputová (2019-2024), mandát jí vyprší v červnu.

KOMENTÁŘ: Husák navrhoval připojení Slovenska k Sovětskému svazu, teď má následovníky

Kdo bude nejvíc fandit Kremlu, ten vyhraje prezidentské volby na Slovensku. Že je to nesmysl? Pro některé z kandidátů to byla dokonce výzva. Recept, jak co nejvíce zaujmout voliče. První kolo voleb už ale Slováci mají za sebou, takže je čas i na ohlédnutí do historie. Příklon k Rusku se nezrodil ze dne na den, už za války přišli slovenští komunisté s heslem: „Za slobodnú a šťastnú Slovenskú sovietsku socialistickú republiku!“

Punk za Husáka: Číra, řetězy, ruce propíchnuté hřebíkem. Ale i fízlové a výslechy, říká Čok

Před 45 lety burácely totalitním Československem první punkové koncerty. Pro Husákův režim, vyznačující se tesilovým bezčasím, soudružskou konformitou, profízlovanou společností a televizními pořady o dechovce, to byl šok. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS na to vzpomíná zpěvák a baskytarista Vilém Čok, který byl v kapele Zikkurat jedním z prvních českých pankáčů.

Sledujte první díl Prima HISTORIE. Zavede vás do období Protektorátu a nabídne unikátní záběry

S vyhlášením Protektorátu vznikl i protinacistický odboj, jehož nejdůležitější postavou byl generál František Moravec. Šéf naší zpravodajské služby mimo jiné zorganizoval atentát na říšského protektora Heydricha. O generálu Moravcovi bude vyprávět první díl nového pořadu Prima HISTORIE, který vzniká ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha. Dívejte se v sobotu ve 14:30 na CNN Prima NEWS.

Nejhorší den republiky: 14. březen 1939. Ztráta Slovenska, Hácha u Hitlera i předčasná okupace

Učebnice, historikové i politici považují za jeden z nejtragičtějších dnů v československých dějinách 15. březen 1939 – první den nacistické okupace. „Dovolil bych si polemizovat, protože jako jeden z nejdramatičtějších dnů našich moderních dějin vnímám už 14. březen 1939. Podobný den, který by byl nabit tolika událostmi a s tak fatálním dosahem, se zatím neopakoval,“ říká Jan B. Uhlíř, přední odborník na dějiny II. světové války a Protektorátu Čechy a Morava. A události staré 85 let v druhorepublikovém Česko-Slovensku podrobně rekapituluje pro CNN Prima NEWS.

Zeman již rok není prezidentem. Jak tráví čas? Stále je v kontaktu s mnoha politiky

Od doby, co Miloš Zeman předal prezidentskou funkci Petru Pavlovi, uběhl přesně rok. I když se nejdříve zdálo, že se bývalá hlava státu spíše stáhne do ústraní, nakonec se Zeman – skrze nejrůznější setkání s aktivními politiky – objevuje ve veřejném prostoru častěji, než se očekávalo. Kteří politici exprezidenta poctili návštěvou v jeho kanceláři? A jak Zeman hodnotí současnou vládu?

KOMENTÁŘ: Slavit či neslavit? MDŽ založila Leninova přítelkyně a svátek ctí i Putin

Dokud Vladimir Putin nerozpoutal v Evropě dosud největší válku po roce 1945, s určitými výhradami by se dala chápat i snaha mnohých českých politiků, feministek anebo i běžných žen a dívek posilovat význam Mezinárodního dne žen (MDŽ). Svátku zdiskreditovaného komunistickým režimem, který by si prý zasloužil nový život. Nezasloužil. Svátek totiž uvedla v život Leninova přítelkyně Klára Zetkinová, která podporovala rudý teror v Rusku i Stalinův režim. A MDŽ zároveň patří k nejoblíbenějším svátkům Vladimira Putina a také 8. března 2024 poděkoval ženám vojačkám ve „speciální operaci“ na Ukrajině i matkám vojáků na frontě.

Připomeňte si slavná výročí i zapomenuté příběhy. Poznejte zásadní momenty naší i světové historie a rozhodnutí, která určila výsledky válek. Přečtěte si o historii techniky, která ovlivňovala náš život, aniž bychom ji věnovali velkou pozornost.