reklama

Drábová: Mít zásobu potravin na týden nepovažuji za zbytečné

Pandemie koronaviru postihla celý světa, také maloobchod a tak rostou ceny některých potravin. „Udělat si doma v přiměřené míře zásoby je proto rozumné," uvedl předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v pořadu Silný hlas Markéty Fialové.

reklama

„Rozumná rovnováha je namístě. To znamená, že je záhodno být připraven na to, že se musím najíst, napít, ohřát a vykonat základní hygienické potřeby. Mít zásobu na dva, tři dny, až týden nepovažuji za zbytečné,“ řekla dále Dana Drábová a doplnila: „Je třeba být připraven na to, že se o sebe a o své blízké postarám. Tedy, že budu mít čistou vodu a budu mít co jíst.“

K tématu

„Společnost na celém světe dostala obrovskou lekci. Jeden virus ukázal, jak dokáže vychýlit normální život," dodal profesor kybernetiky na ČVUT v Praze Michael Šebek. „Kéž by nás to všechny přinutilo myslet trochu na budoucnost. A připravit se na ni,“ poznamenal s tím, že podobná epidemie se může objevit každých 20 let. Na tzv. preppery, kteří se soustavně připravují na kolaps společnosti, však pohlíží s úsměvem. „Myslím, že to přehánějí,“ nadnesl profesor.

Česko není soběstačné

Česká republika není ve výrobě některých vlastních potravin soběstačná. Například výrobu vepřového masa, které je u Čechů nejoblíbenější, pokrývá tuzemský trh pouze ze 37 procent. U drůbežího masa je to 55 procent, u vajec 60 a u mléka 85 procent.

„Myslím, že bychom měli být v rozumné míře soběstační. Nebezpečí přichází ze všech stran,“ varovala Drábová. Koronavirová krize je proto podle ní pro všechny obrovskou příležitostí: „Ukázala, jak rychle dovedeme vyrobit a navrhnout věci, které jsme dříve neměli k dispozici. Jak rychle dovedeme pokročit v digitalizaci zdravotnictví. Což byl léta kvůli různým zájmovým skupinám prakticky neřešitelný problém.“

Další hlavní zprávy

Koronavirus

ON-LINE: Radou návrh Prymuly na zavedení nouzového stavu prošel. Ve středu jde na vládu

Živě ON-LINE: Radou návrh Prymuly na zavedení nouzového stavu prošel. Ve středu jde na vládu

Počet potvrzených případů nemoci COVID-19 se v pondělí, kdy byl státní svátek, zvýšil o 1 287, podobně jako v neděli. Třetí den za sebou tak byl denní nárůst počtu případů pod 2 000. Ministr zdravotnictví Roman Prymula představil vládní radě pro zdravotní rizika návrh na vyhlášení nouzového stavu. Ta k němu neměla žádnou připomínku. Ve středu ho tak projedná vláda.

Evropská unie

Orbán vyzval Jourovou k rezignaci. Slovy o nemocné demokracii urazila jeho i občany

Orbán vyzval Jourovou k rezignaci. Slovy o nemocné demokracii urazila jeho i občany

  • Aktualizováno

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval českou místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou (za ANO) k odstoupení. Její výroky označil za „opovržlivá veřejná prohlášení“ o Maďarsku. Uvedla to agentura Reutes s odvoláním na Orbánův dopis šéfce EK, ve kterém premiér reagoval na slova Jourové o nemocné maďarské demokracii. Podle Orbána se Jourová dopustila „hanlivých veřejných prohlášení“ o Maďarsku.

reklama
Srdeční onemocnění je nejčastější příčinou úmrtí Čechů. Většinou si za to můžeme sami
Opozice odmítá nouzový stav: Ukazuje to neschopnost vlády, která neví, co dělat
Krádež do 10 tisíc jako přestupek i více žádostí o propuštění: Jak se mění trestní zákon
Hlasujte pro CNNPrima.cz ve finále ankety Křišťálová Lupa 2020
Američané zírají na českého důchodce. Čipera válí na snowboardu i v posilovně
reklama
reklama
Spolek Milion chvilek má nového předsedu. Minář rezignoval, chce založit politické hnutí

Domácí

Domácí zpravodajství

Jak nacisté rozdávali svatováclavská vyznamenání. Odznak s orlicí dostalo tisíc Čechů
Konečně řešení, pindík a pipinka Trikolóry. Politici opět lákají bizarními slogany
Další články
reklama
reklama