Zdravotnictví

Nejnovější příspěvky k tématu

Zdravotnictví

Léky na předpis by lidé mohli dostávat poštou. Zbytečné, řekl Špičák a nastínil možná úskalí

Objednat si lék na předpis na internetu a nechat si ho zaslat domů není v Česku možné. Podle průzkumu agentury Incomind pro Národní asociaci pacientských organizací (NAPO) by o to ale stály téměř tři čtvrtiny lidí nad 18 let. Příslušným návrhem změny zákona se nyní zabývá ministerstvo zdravotnictví. Místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Julius Špičák (ANO) ovšem ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil na možná úskalí, která by s touto změnou mohla přijít.

Interview

Pomáháme hlídat zdraví pacientů, prevence je základ, říká CEO sítě lékáren BENU

Vysoká vytíženost lékařů a dlouhé čekací lhůty na vyšetření, nedostupnost léků — to jsou nejpalčivější problémy, které v současnosti řeší mnozí čeští pacienti. Cestu k jejich vyřešení hledá síť lékáren BENU, která se dlouhodobě hlásí o roli v primární péči. Podle generálního ředitele, Petra Doležala, by to pro pacienty znamenalo nejen větší pohodlí, ale především přínos pro jejich zdraví.

Česku hrozí úbytek pohotovostí. Pitomost a alibismus, kritizuje plán ministerstva Kubek

Fungování lékařských pohotovostí mají v současnosti ve své kompetenci kraje. Ministerstvo zdravotnictví však připravuje změnu, a tuto povinnost by chtělo přehodit na zdravotní pojišťovny. Prý mají lepší nástroje k tomu, aby zajistily pravidelné obsazení pohotovosti lékařem. Problém je v tom, že by pohotovostí reálně ubylo a pomoc by pacienti našli jen na urgentních příjmech.

Zrak se jí stále zhoršuje, přesto stát Marii snížil příspěvek. Posudkoví doktoři nestíhají

Přiznání příspěvku na péči pro lidi s omezením trvá dlouho, jeho výše je malá a navíc o stupni postižení rozhodují posudkoví lékaři od stolu, aniž by žadatele viděli. To jsou nejčastější stížnosti těch, kteří příspěvek pobírají. Podle zjištění CNN Prima NEWS, která potvrzuje i dlouholetý posudkový lékař, je žadatelů mnohonásobně více než těch, kdo žádosti posuzují, a není tak výjimkou, že hodnotící kritéria vypracuje asistent.

Obavy z černého kašle rostou. Když mi ho dítě přinese domů, je po mně, říká paní Jaroslava

Za minulý týden přibylo nejvíce případů nákazy černým kašlem od začátku roku, téměř 1 500. Nejvíce v Jihočeském a Středočeském kraji a na Vysočině. Jenže stále chybí očkovací látky. Do Česka v úterý dorazila další mimořádná dodávka vakcín, u lékařů a v očkovacích centrech by podle ministerstva zdravotnictví měly být dostupné ještě na přelomu tohoto týdne.

České zdravotnictví připomíná Titanic. Podle expertů by mělo výrazně ubýt nemocnic

Do počtu nemocnic nechce žádný politik říznout, řekl v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Vzhledem k rozsáhlé síti dálnic by prý zredukování počtu zdravotnických zařízení vedlo k efektivnímu snížení nákladů. Ekonom rovněž popsal zásadní rozdíl mezi státním a soukromým zdravotnictvím a zvážil jeho roli v tuzemském prostředí.

Následky černého kašle mohou trvat týdny. Filip utrpěl kvůli záchvatům zlomeninu žebra

Řada lidí, kteří prodělali černý kašel, si stěžuje na přetrvávající problémy, a to i několik týdnů po dobrání antibiotik. Silný dráždivý kašel je totiž trápí i nadále. Lékaři jim předepisují hlavně léky tlumící příznaky, potíže však odeznívají jen velmi pozvolna. S podobnými zdravotními komplikacemi se potýká také Filip, kterému záchvaty přivodily i další zranění.

Hormonální antikoncepce může způsobit nádory, varují vědci. Riziko se zvyšuje už po roce

Se znepokojujícími výsledky ohledně běžně předepisované formy antikoncepce přišli francouzští vědci. V rozsáhlé studii popsali souvislost mezi dlouhodobým užíváním konkrétního druhu ze skupiny hormonů a vznikem nádorových onemocnění mozku. Pro výzkum využili data od 18 tisíc žen, které podstoupily operativní odstranění nádoru. Vědci přesto upozorňují, že je nezbytné provést ještě další výzkumy.

Bolest břicha, únava či hubnutí? Může jít o vážnější chorobu, Michaelu postihla už v dětství

Většina lidí příznaky, jakými jsou bolest břicha, časté průjmy či zácpy, hubnutí, únava a ztráta chuti k jídlu, nevnímá jako varovný signál. Takzvané idiopatické střevní záněty (IBD), nejčastěji v podobě Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy, ovšem sužují desítky tisíc Čechů. Lékaři IBD ročně diagnostikují zhruba 2500 lidem. Chronické střevní problémy postihují dospělé i děti. To byl případ Michaely, které kolitida zkomplikovala dospívání i mateřství. O zmíněné problematice na dubnovém kongresu v Praze diskutovaly stovky expertů.

Největším tématem zdravotnictví je v posledních letech koronavirus a onemocnění COVID-19, který v letech 2020 a 2021 po celém světě zabil miliony lidí a zahltil nemocnice. Zima 2022/23 zase hrozí návratem klasických virů ve větší síle a RS virů, které v nebývalé velkém rozsahu zasahuje hlavně malé děti. Kromě toho se například Česká republika potýká s nedostatkem některých léků.